Objavljeno 05.01.2021

Blagoslov vode u našoj župi

Blagoslov vode u našoj župi bit će 5. siječnja, uoči Bogojavljenja, na večernjoj sv. misi u 18:30 sati. Blagoslovljena voda u bočici moći će se uzeti ispred oltara u utorak i na blagdan Bogojavljenja nakon sv. misa. Nije potrebno nositi svoje boce.

Po mišljenju povjesničara datum Božića na Zapadu i Bogojavljenja na Istoku vezan je uz zimski solsticij. Crkva se naime uspostavom svojih blagdana najuspješnije suprotstavljala poganskim blagdanima i osobito sudjelovanju kršćana u njihovu slavljenju. Rano je Krist nazvan Sunce pravde (Mal 3,20) te se simbolika blagdana apoteoze Sunca uvelike primijenila na Krista. Tako su na Istoku od davnine vjerovali da 6. siječnja (na zimski solsticij) Sunce daje posebnu moć vodama. Kršćani su običaju da se toga dana uzima voda za religioznu uporabu dali kršćanski smisao: Krist, Mlado sunce, svojim rođenjem, a osobito krštenjem na Jordanu posvećuje vodu za naše krštenje.

Budući da je Crkva u našim krajevima kroz mnoga stoljeća u dodiru s Istočnom Crkvom, poprimila je taj pobožni običaj i sačuvala ga do danas. Na blagoslov vode uoči Bogojavljenja okuplja se uvijek veliko mnoštvo vjernika. Zato je taj obred trebalo obnoviti po načelima konstitucije Drugog vatikanskog koncila Sacrosanctum concilium i uvrstiti u novi Red blagoslova.

Ovaj se blagoslov može slaviti i u misi na mjestu gdje se i inače blagoslivlja voda za škropljenje, prema propisima Rimskog misala. Tada taj obred zamjenjuje pokajnički čin mise. Blagoslovna molitva naglašava povezanost između Isusova krštenja i sakramenta krštenja:

Svemogući vječni Bože!
Tvoj je Sin krštenjem u Jordanu
posvetio vodu za službu spasenja.
Po škropljenju ove vode blagoslovi svoj narod.
Neka mu ona bude spomen krsne obnove
i otkupljenja svega stvorenoga,
da ustraje u tvojoj milosti,
živi po zakonu tvoga kraljevstva
i postigne život vječni.
Po Kristu Gospodinu našemu. Amen

U KRAŠIĆU PROSLAVLJEN TITULAR STARE ŽUPNE CRKVE SV. TRIJU KRALJEVA

U srijedu, 6. siječnja 2021. godine svečano je proslavljen titular stare krašićke župne crkve koja se spominje još davne 1334. godine po zapisima Ivana Arhiđakona Goričkog.

Blagoslov vode u našoj župi

KRAŠIĆ ZA VUKOVAR

U predvečerje 18. studenog 2020. god. u Krašiću je obilježen Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje te 112. rođendan časne sestre Žarke Julijane Ivasić.

Pozivom na broj 060 9006 sudjelujte u obnovi spomen doma blaženoga Alojzija Stepinca u Krašiću

Krašić, 15. listopada 2020. – Nakon što su tragovi vremena postali sve očitiji na jednom od simbola ustrajanja u vjeri i ljubavi prema domovini i ljudima - spomen domu blaženog Alojzija Stepinca u Krašiću, u kojem je proveo posljednje godine svoga život

Župa Krašić svečano proslavila 22. obljetnicu proglašenja Alojzija Stepinca blaženim

Župa Presvetog Trojstva u Krašiću proslavila je 22. obljetnicu proglašenja blaženim kardinala Alojzija Stepinca trima posebnim događajima.

***BICIKLOM KROZ HRVATSKU ZA SPOMEN DOM BL. ALOJZIJA STEPINCA U KRAŠIĆU!"